آیا ویپ واقعا سرطان زا و مضر است؟

مقایسه ویپ و سیگار و مضرات و محاسن آن ها

آیا ویپ واقعا سرطان زا و مضر است؟

بخار تولید شده از ویپ حاصل تبخیر مایعی به نام ای جویس است . ای جویس های اورجینال و شرکتی معمولا از 4 ماده اصلی تشکیل شده اند ( Pg  پروپیلن گلیکل Propylene glycol ,  Vg گلیسیرین خوراکی (Vegetable Glycerin)  , طعم دهنده ها و نیکوتین) که بعضا میتوان نیکوتین از این لیست حذف شود. طبق آخرین تحقیقات 3 ماده دیگر به جز نیکوتین تاثیر مخربی بر بدن ندارند که در مقایسه با سیگار که دارای 4000 ماده شیمیایی به مراتب کم ضرر تر و سالم تر است.

نیکوتین ماده اعتیاد آور سیگار است که در مایع های ویپ نیز میتواند وجود داشته باشد و برای ترک سیگار و جایگزین ویپ اضافه کردن این ماده به ای جویس تا زمانی پیشنهاد میشود که دیگر از سیگار های تنباکویی استفاده نکنید. در واقع ویپ و سیگار های الکترونیک جایگزین به مراتب بهتری از سیگار و قلیان هستند.

نتایج تحقیقات منابع معتبر در زمینه ویپ:

  1. ویپ 95% سالم تر از سیگار کشیدن است (سازمان بهداشت عمومی انگلستان) .  Public Health England
  2. ویپ کردن خطر کمتری نسبت به سیگار کشیدن دارد و ویپ میتواند عاملی برای ترک سیگار باشد. (انجمن قلب آمریکا) American Heart Association
  3. فواید ویپ بیشتر از مضرات آن است. ویپ اولین راه واقعی برای ترک سیگار است. Royal College of Physicians.
  4. ترکیبات عالی فرار (volatile organic compounds)
  5. در بازدم بخار ویپ از بازدم دود حاصل از سیگار و تنفس طبیعی کمتر است.( شورای تحقیقات علمی اسپانیا.) Spanish Council of Scientific Research.

پیرامون آخرین اخبار منتشر شده در رسانه های مختلف اعم از رسانه های داخلی و خارجی مبنی بر بیماری ها و تلفات ناشی از مصرف ویپ و سیگار های الکترونیک بر آن شدیم تا آخرین مقالات منتشر شده از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) و سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) بر مبنای آخرین تحقیقات آن ها پیرامون این موضوع را در اختیار شما قرار دهیم.

به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) و سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) طبق تحقیقات به عمل آمده دلیل اصلی این بیماری ها و تلفات استفاده مصرف کنندگان از ای جویس های دارای THC (مواد روانگردان که از گیاه ماریجوانا گرفته میشود) و ای جویس های دست ساز و نا معتبر می باشد . به نقل از آن ها 76٪ از افراد از ای جویس های دارای THC و بقیه نیز از ای جویس های دست ساز و نا معتبر مصرف میکردند.

توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC):

Should not use e-cigarette, or vaping, products that contain THC.
(از سیگار های الکترونیک و ویپ ها و محصولات شامل THC استفاده نکنید)

Should not modify or add any substances to e-cigarette, or vaping, products that are not intended by the manufacturer, including products purchased through retail establishments.
( به ای جویس ها هیچ نوع ماده دیگری اضافه نکنید )

If you are an adult using e-cigarette, or vaping, products to quit cigarette smoking, do not return to smoking cigarettes.
(اگر شما بزرگسال هستید و از سیگار های الکترونیک یا ویپ برای ترک کردن سیگار استفاده میکنید دوباره به سیگار کشیدن باز نگردید )

E-cigarette, or vaping, products should never be used by youths, young adults, or women who are pregnant.
( نوجوانان و جوانان و زنان باردار به هیچ عنوان از محصولات ویپ استفاده نکنند)

پیشنهاد ما به شما:

متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل محدودیت های موجود در رابطه با ویپ و عدم کنترل سازمان های مربوط بر کیفیت محصولات وارداتی ویپ خصوصا ای جویس ها که مستقیما با سلامت مصرف کننده در ارتباط است افراد سودجو در داخل ایران به ترویج ای جویس های تقلبی و بی کیفیت بعضا پر شده در داخل ایران با مواد نامرغوب به دلیل سود بیشتر با سلامت شما عزیزان قمار میکنند.

به هیچ عنوان از ای جویس های تقلبی دست ساز و ای جویس هایی که برند های نامشخص دارند استفاده نکنید!

افت فروش سیگار های تنباکویی با روی آوردن مردم به استفاده از ویپ و سیگار های الکترونیک موجب شده تا شرکت های سیگار سازی معروف شروع به تبلیغات منفی در رابطه با ویپ کنند که این موضوع با اطلاع رسانی ناقص رسانه های اجتماعی و اخبار در رابطه با تلفات ناشی از استفاده از ای جویس های دارای THC که ذکر شد رابطه مستقیم دارد. آخرین اخبار منتشر شده در رابطه با ویپ را از منابع موثق و قابل اعماد مانند cdc.gov و fda.gov پیگیری کنید.

ما به هیچ عنوان ویپ را به افراد زیر 18 سال زنان باردار و افرادی که از دخانیات استفاده نمیکنند پیشنهاد نمیکنیم اما به گفته سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) ویپ جایگزین بسیار مناسب تری نسبت به سیگار و قلیان است.

آرزوی ما سلامتی برای تمامی هم وطنان عزیزمان است
و هدفمان ارائه بهترین خدمات و با کیفیت ترین محصولات

ویپ تهران

منابع:

https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html
https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/vaping-illness-update-fda-warns-public-stop-using-tetrahydrocannabinol-thc-containing-vaping

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟